W centrum Krakowa, u podnóża Zamku Królewskiego na Wawelu, w kompleksie zabytkowych kamienic przy ul. Św. Gertrudy 26-29 znajduje się trzygwiazdkowy hotel ROYAL.
Budynek Hotelu jest obiektem zabytkowym, który obecnie poddawany jest przebudowie i rozbudowie, modyfikujących geometrię i schemat obiektu do nowych wymogów.
W skład zespołu zabudowań Hotelu „Royal” wchodzą cztery budynki:
- kamienica o numerze 26: budynek dawnego hotelu „Royal” z bogato zdobioną fasadą główną od strony południowej, o czterech użytkowych kondygnacjach nadziemnych z nieużytkowym poddaszem, przykryty dachem mansardowym z wieżą, ze współcześnie zadaszonym wewnętrznym dziedzińcem; budynek datowany na 1898 r.
- kamienica o numerze 27: budynek dawnego hotelu „Union” stojący w pierzei ulicy Św. Gertrudy, o czterech użytkowych kondygnacjach nadziemnych; budynek datowany na 1894 r.
- kamienica o numerze 28: budynek dawnego hotelu „City” o czterech użytkowych kondygnacjach nadziemnych z nieużytkowym poddaszem, z dwoma niewielkimi dziedzińcami wewnętrznymi; budynek powstał w 1885r.;
- kamienica o numerze 29: budynek dawnego „Hotelu Garnizonowego”, o pięciu użytkowych kondygnacjach nadziemnych (ostatnia kondygnacja w poddaszu), przykryty dachem mansardowym, z niewielkim dziedzińcem wewnętrznym; budynek powstały po przebudowie kamienicy czynszowej w latach 1919 – 23;
Obecnie kamienice połączone są ze sobą funkcjonalnie i obiekt stanowi jedną nieruchomość.
Wszystkie kamienice posiadają tradycyjną konstrukcję murowaną, jednak w wyniku licznych przebudów, remontów i modernizacji, materiały wielu elementów konstrukcyjnych różnią się między sobą. z Materiałem dominującym jest cegła pełna, jednak znaleźć można też m. in. cegłę ceramiczną dziurawkę, bloczki gazobetonowe. W piwnicy ściany częściowo wzniesione są z kamienia. Więźba dachowa drewniana, częściowo wypierana podkonstrukcją stalową, kryta blachą oraz papą. Stropy częściowo na belkach drewnianych, w większości na belkach stalowych typu Kleina z wypełnieniem ceglanym oraz prefabrykatami betonowymi. Lokalnie stropy żelbetowe na belkach stalowych oraz żelbetowe gęstożebrowe. W piwnicach sklepienia kolebkowe ceglane oraz stropy odcinkowe na belkach stalowych. Stan techniczny obiektu jest bardzo zróżnicowany.
Przeznaczenie budynków nie zostanie zmienione, zostaną one jednak poddane przebudowie i rozbudowie, a roboty budowlane będą obejmowały m. in.:
- wzmocnienie gruntu pod fundamentami w celu redukcji nierównomiernych osiadań,
- osuszenie fundamentów oraz ścian piwnic wraz z lokalnymi naprawami i wykonaniem nowej posadzki w piwnicach w postaci przepony żelbetowej dodatkowo stabilizującej pracę posadowienia budynku;
- naprawy i wzmocnienia ścian i stropów,
- wykonanie nowych elementów konstrukcyjnych modyfikujących geometrię i schemat obiektu do nowych wymogów.
W naszym zakresie robót – wzmacniania fundamentów – zaprojektowaliśmy niemal tysiąc kolumn iniekcyjnych „jet grouting”!
Prace nie należały do najłatwiejszych, ze względu na mocno ograniczoną przestrzeń roboczą.
Naturalnie nasza doświadczona brygada świetnie poradziła sobie z powierzonym jej zadaniem!